hlavna stranka
HANDLOVA

zakladne informacie o meste                           hlavna stranka

História a historické fotografie Handlovej

Dáva sa na na všeobecnú známosť,
že dňa 8.marca Anno Domini 2001 uplynie už pekných "pár" úctyhodných
625 rokov od založenia nášho baníckeho mesta Handlová

8.marca 1376 totiž kráľ Ľudovít I. Veľký vydal pre osadníka Henricha Krickera zakladajúcu listinu, aby na mieste zvanom Krásny Les (Seperdeo) svoj dom a osadu mohol založiť a množstvom ľudí ju zaplniť.
Spolu s ním z mesta Kremnice prišlo do nového sídla asi 200 rodín. Na území Slovenska došlo totiž v druhej polovici 13 -teho a v celom 14-tom storočí k zaceľovaniu rán spôsobených síce nie dlhotrvajúcimi, zato pustošivejšími tatárskymi vpádmi pod vedením Batuchána. Bolo to obdobie postupného hospodárskeho rozvoja. Jednou z foriem bola aj tzv. "šoltýska kolonizácia". Jej výsledkom bolo doosídľovanie, resp. znovuosídlenie už prv existujúcich osád a vznik nových osád. Na tomto základe vznikla aj Handlová. V čase založenia Handlovej bolo na jej budúcom území "ľudoprázdno".
Bol tu len les, krásny.
Čistá panenská príroda.



V zakladacej listine bolo napísané:" .... Henrich, rečený Chrikeer..., ... na istom lesnom mieste zvanom Seperdeo ..., niekedy prázdnom..., dedinu založil..., ..a množstvom ľudí ozdobil.
Zakladateľom bol dedičný richtár Henrich Kriker a pôvodné nemecké obyvateľstvo sa venovalo prevážne poľnohospodárstvu a pastierstvu.
Prvé správy o uhlí sa objavili až v druhej polovici 18-tého storočia, kedy sa uhlie dolovalo pre potreby Bojníckeho zámku.
Banský ťažobný závod vznikol v roku 1909. V tom čase tvorili obyvateľstvo Handlovej baníci rôznych národností, ktorí sa do mesta prisťahovali za prácou.
Po skončení II. svetovej vojny sa zmenilo i zloženie obyvateľstva. Kým v roku 1943 malo naše mesto 12 800 obyvateľov, po roku 1945 ich počet klesol na 4000, v dôsledku vysťahovania sa väčšej časti pôvodnych obyvateľov do Nemecka.

Štatút mesta bol Handlovej priznaný v roku 1960. Tento rok sa viaže aj so smutnou spomienkou na zosuv pôdy na hornom konci mesta, ktorý postihol mnohé handlovské rodiny.
Rok 2001 je 625 výročím od vzniku mesta Handlová.
Obchodná ulica v historickej Handlovej


Hlavné námestie v Handlovej


Obchodná ulica


Severná časť mesta Handlová

Mesto Voerde ako patrón a partner

 

Pôvodne nemecká obec Handlová (Krickerhau ) na Slovensku a anglické masto Ailnwick v Northumberlande majú zvlášť úzky vzťah k Voerde, k jednému je patrónom, k druhému je partnerom.

Patronátne mesto Handlová

Z veľkými utečeneckými prúdmy po 2 sv. vojne, prišla veľká skupina zo slovenskej obce Handlová do Voerde. Ľudia našli prístrešie

v tábore Buschmannshof a muži z veľkej časti prácu v ich pôvodnom povolaní ako baníci v šachte vo Walsum. Prví Handlovčania, ktorí sa vo Voerde usadili pritiahli ďaľších a čoskoro vznikla vo Voerde niečo ako Handlovská kolónia. Tamojší obyvatelia a noví obyvatelia sa zharmonizovali a v spoločnosm súžití už nebolo rozdielov. Voerde sa nestala pre ľudí z východu žiadnou dočasne prechodnou stanica pobytu, ale novou domovskou obcou a Handlová sa stala vo Voerde pojmom.

Ľudia , ktorí novo prišli mali veľa spoločné s obyvateľmi Voerde. Boli snaživí a usilovní. Mnohí sa snažili pričiniť sa o budovanie krajiny

a usídlili sa. Pri prvej integrácii s domácim obyvateľstvom zaviedli pestovanie aj nových tradícii z ich pôvodnej vlasti - krojové slávnosti, vinobranie, a vidiecke krajské oslavy sa začali pravidelne uporadúvať. Schválením rady zo 17. septembra 1957 prebralo mesto oficiálne patronát nad obcou Krickerhau. Tým sa stalo Voerde prvou obcou

v SRN ktorá pre voľakedajšiu nemeckú obec v Hauerlande (SR) prebralo patronát.

V roku 1960 boli odhalené na radncii vo Voerde dve mramorové tabuľe s menami padlých Handlovčanov z Handlovej. V roku 1967 vznikla Handlovská ,, domovinová izbietka ,, (múzeum predmetov denného života Handlovčanov), pôvodne v Dome Voerde a neskôr bolo prenesené do veľkej miestnosti v Pestalozziho škole

na Alexandrovej ulici . S podporou mesta bola vytlačená rozsiahla kniha o domove Handlovej. Pre obe to bolo šťastím, pre mesto Voerde, že mohla prijať takých usilovných ľudí, ale aj pre nových obyvateľov z Handlovej , že v mieste Voerde našli mesto, ktoré

ich bolo pripravené prijať bez výhrad a dať im možnosť

prispieť k ich rozvoju.

Patronát mesta Voerde /deutsch version/